Natryskowa pianka poliuretanowa to jednoskładnikowy, wysoko wykwalifikowany produkt do izolacji cieplnej i akustycznej na bazie poliuretanu (PU), który można nakładać natryskowo na powierzchnie za pomocą specjalnego urządzenia do nakładania. Propelent w puszce rozpyla składnik chemiczny na powierzchnie za pomocą pistoletu do aplikacji. Kompozycja ta szybko utwardza ​​się, rozszerza i twardnieje wraz z wilgocią z powietrza.
Pianka poliuretanowa w sprayu, mająca do dziś tylko dwuskładnikowe odpowiedniki, może być szybko i łatwo aplikowana zarówno przez użytkowników amatorów, jak i profesjonalistów, dzięki wprowadzonej wersji jednoskładnikowej . Koszty transportu, magazynowania, aplikacji i wykonania są znacznie niższe niż w przypadku innych odpowiedników.

Gdzie są obszary zastosowania natryskowej pianki poliuretanowej?

Natryskowa pianka poliuretanowa może być stosowana praktycznie wszędzie, co można sobie wyobrazić do celów izolacji cieplnej i akustycznej. Na przykład; dachy, poddasza, elewacje, fundamenty, piwnice, piwnice, posadzki, ściany wewnętrzne, zakładki między podłogami, części wewnętrzne, stropy i magazyny. Poza tym może być dalej stosowany na elementy konstrukcyjne budynków, balkony, podcienia, drzwi, skosy okienne, rury i przewody, zbiorniki oraz na całe powierzchnie pochyłe, chropowate i nierówne. Może być również stosowany na nadwoziach pojazdów, przyczepach samochodowych, kontenerowcach, wiatach kontenerowych, parkingach i garażach, łodziach, jachtach, rzemiośle i setkach podobnych obszarów.

ocieplanie poddasza pianką PUR - RADOM - Izolacja pianką
ocieplanie poddasza pianką PUR – RADOM – Izolacja pianką

Jak nakładana jest pianka izolacyjna z poliuretanu w sprayu?

Zastosowanie natryskowej pianki poliuretanowejjest całkiem poręczny w porównaniu do swoich odpowiedników. Przede wszystkim dysza A jest mocno zamocowana na czubku pistoletu do aplikacji w przypadku podłóg pionowych. Należy zwrócić uwagę, aby między dyszą a pistoletem nie było luzu. Ponieważ każdy luz spowoduje wyciek piany podczas procesu aplikacji. Następnie puszkę wstrząsa się co najmniej 20 razy. Pistolet aplikacyjny jest mocowany poprzez otwarcie górnej pokrywy zakrętki przez zwijanie. Śruba znajdująca się z tyłu pistoletu jest odkręcona, a ciśnienie aplikacji można regulować według potrzeb. W normalnych warunkach zaleca się nawijanie śruby do końca. Następnie produkt nakłada się stosunkowo szybko w odległości średnio 40-45 cm od powierzchni. Zbliżanie się lub oddalanie od powierzchni może powodować pewne wady. Jeśli zbliżymy się do powierzchni, zwiększa się grubość aplikacji. Idealna aplikacja powinna mieć grubość maksymalnie 1,5 cm na jednej warstwie. Jeśli wykonasz grubszą aplikację jako pojedynczą warstwę, zarówno wartość izolacji cieplnej, jak i akustycznej ulegnie zmniejszeniu. Optymalna aplikacja powinna mieć grubość 1,5 cm i nakładać się na 3 warstwy. Następnie można wykonać aplikację o parametrach równych jego równoważnej izolacji cieplnej i akustycznej. W przypadku, gdy aplikacja jest wykonywana z odległości większej niż 40-45 cm, grubość aplikacji ulegnie zmniejszeniu, a zatem wzrośnie zużycie. aplikacja może być wykonana z wydajnością równą jego równoważnej izolacji cieplnej i akustycznej. W przypadku, gdy aplikacja jest wykonywana z odległości większej niż 40-45 cm, grubość aplikacji ulegnie zmniejszeniu, a zatem wzrośnie zużycie. aplikacja może być wykonana z wydajnością równą jego równoważnej izolacji cieplnej i akustycznej. W przypadku, gdy aplikacja jest wykonywana z odległości większej niż 40-45 cm, grubość aplikacji ulegnie zmniejszeniu, a zatem wzrośnie zużycie.

W przypadku zastosowań sufitowych dyszę A należy zdjąć z końcówki pistoletu, a dyszę B zamocować. Pistolet i produkt są trzymane pionowo, tak jak byłyby nakładane na pionową podłogę, ale dysza B rozpyli produkt na sufit. W tej aplikacji aplikacja odbywa się ze średniej odległości 15-20 cm.

Jakie są zalety natryskowej pianki poliuretanowej?

Izolacja ma ogromne znaczenie w krajach o zimnym klimacie. Ludzie wolą wygodne i odpowiednie rodzaje izolacji, aby zapewnić komfort życia i utrzymać koszty ogrzewania/chłodzenia na minimalnym poziomie. Pianka poliuretanowa Akfix Thermcoat Spray zapewnia silną izolację akustyczną, cieplną i wodną.
Thermcoat, który jest jednolitym systemem izolacyjnym, który zapobiega powstawaniu mostków cieplnych, bezpośrednio przyczynia się do ocieplenia i obniża koszty ogrzewania/chłodzenia budynków.

Dzięki wysokiej izolacyjności akustycznej pochłania dźwięk i zapewnia spokojną przestrzeń życiową.
Po utwardzeniu ma wysoką odporność na wiele rozpuszczalników (aceton, rozcieńczalniki itp.), w szczególności na wodę. Dlatego przyczynia się również do izolacji przeciwwodnej budynków.

Jakie są inne alternatywy izolacji cieplnej i akustycznej?

Pierwsze alternatywy, które przychodzą na myśl, to EPS i XPS. To najpopularniejsze materiały termoizolacyjne. Nakłada się je za pomocą zaprawy klejącej lub pianki klejącej w procesach blacharskich i mocuje plastikowymi kołkami. Chociaż jest lekka, jeśli jako klej stosuje się zaprawę, stanowi ona poważne obciążenie dla budynku i staje się wyczerpującą alternatywą izolacyjną, ponieważ wymaga dalszego mocowania mechanicznego.

Wełna kamienna i wełna szklana to najczęściej mylone ze sobą materiały izolacyjne. Wełna kamienna występuje w postaci paneli, takich jak EPS i XPS. W razie potrzeby może być giętki, ale w wyniku tego ulega deformacji. W przypadku trzymania bez mocnych rękawiczek drobne ostre włókna mogą wnikać w skórę.
Stosowany jest najczęściej pomiędzy ściankami działowymi w obrębie budynków. Natomiast wełna szklana ma postać wałka i jest rozprowadzana na powierzchniach jak dywan. Stosowany jest głównie jako materac dachowy. Materiały te są wiązane zaprawą i mocowane do powierzchni za pomocą mechanicznych elementów mocujących. Wytrzymuje bardzo wysokie temperatury, co jest zaletą w porównaniu z EPS i XPS.

ocieplanie poddaszy pianką PUR Grójec
ocieplanie poddaszy pianką PUR Grójec

Dwuskładnikowa pianka poliuretanowa w sprayu ma najwyższą wartość izolacyjności cieplnej spośród 3 alternatyw. Jednocześnie ma najtrudniejszą aplikację. Może być nakładany tylko specjalną maszyną do nakładania przez profesjonalne zespoły. Przede wszystkim profesjonalny zespół przybywa na obszar aplikacji i mierzy powierzchnię w metrach kwadratowych, następnie obliczane są wymagane ilości surowca i powierzchnie są szybko pokrywane tym materiałem za pomocą specjalnej maszyny do nakładania. Jest to rodzaj izolacji o najwyższym koszcie. Nie jest preferowany do mniejszych obszarów zastosowań ze względu na wysoki koszt. Kanister typu 2 składnikowa pianka poliuretanowa w sprayu to nowy rodzaj opakowania, w którym opakowanie typu profesjonalnego (beczka) oferowane jest podobnie jak butla z propanem stosowana w kuchniach. Może być również stosowany przez amatorów. Może być przenoszony na wąskie lub małe obszary.

Jeśli wymiary obszaru do izolacji w metrach kwadratowych nie odpowiadają wydajności uzyskiwanej z 1 zestawu produktu, w rezultacie wymagane byłoby zastosowanie więcej niż normalnie. Ten stan zwiększa koszt. Akfix Thermcoat oferuje takie korzyści, jak wykonywanie bardziej precyzyjnych pomiarów i zakup produktu, aby wystarczyło na wymiary obszaru aplikacji.

Pod jakimi nazwami znana jest pianka w sprayu na całym świecie?

Jest ogólnie oferowany na rynku pod nazwami; Pianka termoizolacyjna, pianka izolacyjna, natryskowa pianka PU, dwuskładnikowa pianka poliuretanowa w sprayu, pianka termoizolacyjna w sprayu.

Jaki jest najszybszy sposób ocieplenia budynków?

Ze względu na to, że nie wymaga kleju, wiertła, kołków itp., nie jest materiałem obszernym, łatwym w transporcie i posiada wysoką izolacyjność, najszybszą izolację termiczną można wykonać pianką poliuretanową.

Jak wykonuje się izolację cieplną przy optymalnych kosztach?

W przypadku prac termoizolacyjnych, gdy brane są pod uwagę wszystkie niezbędne materiały, takie jak panele termoizolacyjne, klej, elementy mocujące, pojawiają się wyższe koszty. Całkiem możliwe jest wykonanie profesjonalnej izolacji cieplnej za pomocą pistoletu do aplikacji, środka do czyszczenia piany i Akfix Thermcoat. Dzięki swoim praktycznym właściwościom użytkowym, łatwemu transportowi i lekkiemu opakowaniu jest produktem bardzo przystępnym cenowo i tanim. Poza tym jest przyjazny dla środowiska dzięki opakowaniu nadającemu się do recyklingu.

Oceń: