Pianka lub wełna mineralna: porównanie metod izolacji dachu i deski podłogowej

Płytki podłogowe i pokrycia dachowe należą do najbardziej wrażliwych elementów konstrukcyjnych budynku pod względem ich izolacji termicznej. Szacuje się, że przez dach ucieka od 15 do 25% ciepła. Generuje to znaczne koszty przez cały rok. Właściwa izolacja poddasza i deski podłogowej jest niezbędna, aby izolacja budynku była skuteczna. Jeszcze do niedawna w większości pomieszczeń mieszkalnych i komercyjnych używano wełny mineralnej, ale dziś pytanie brzmi: co jest lepsze – ocieplenie poddasza pianką czy wełną? Sprawdźmy, która metoda izolacji termicznej jest bardziej funkcjonalna.

Szukasz firmy zajmującej się ocieplaniem pianką PUR?

Ocieplanie Pianką PUR

WWW: https://www.ocieplaniepiankapur.com/

Zakres usług: ocieplanie pianką PUR, ocieplanie pianą PUR, ocieplanie poddasza

Obszar świadczenia usług: Grójec, Radom, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Gogolin, Warszawa

  • pianka poliuretanowa PUR ocieplanie
  • Pianką PUR gnicie drewna
  • Ocieplanie pianką poliuretanową wady
  • Ocieplanie pianką cena za m2
  • Pianką PUR cena

Jakie składy i metody produkcji stosuje się do materiałów termoizolacyjnych?

Wełna mineralna i pianka poliuretanowa PUR są materiałami budowlanymi, dlatego do obrotu muszą uzyskać aprobatę Instytutu Budownictwa Lądowego. Skład tych materiałów jest ściśle określony, a technologia produkcji i niektóre dodatki mogą ulec zmianie. Aby ocenić każdy produkt, należy zbadać skład i stosowane metody produkcji.

ocieplanie wełną czy pianką
ocieplanie wełną czy pianką

Skład wełny mineralnej

Wełna mineralna zawiera sztuczne włókna mineralne, które podczas produkcji poddawane są obróbce chemicznej. Wykonane są z odłamków szkła i piasku kwarcowego. Wełna kamienna wytwarzana jest z bazaltu, ale obecnie jest rzadziej stosowana jako materiał do izolacji dachu. W skład wełny mineralnej wchodzą lepiszcza – zazwyczaj żywice i polimery. Proces produkcji wełny mineralnej jest prosty, ale wymaga użycia specjalnego sprzętu. Odłamki szkła z piaskiem kwarcowym wypalane są w piecu w temperaturze od 1200 0 C do 1500 0 C. Z tego uzyskujemy płynną masę, z której następnie za pomocą specjalnych dysków formowane są włókna. Te drobne włókna są natryskiwane żywicą lub innymi klejami i dodawane są polimery. Włókna są następnie wykorzystywane do produkcji mat, desek lub leżanek.

Skład pianki poliuretanowej PUR

Pianka poliuretanowa PUR powstaje w wyniku zmieszania dwóch cieczy. Pierwszym składnikiem jest żywica poliolowa, a drugim utwardzacz izocyjanianowy. W fabryce produkowane są tylko poszczególne składniki pianki , natomiast sama pianka jest produkowana na miejscu. Jest wytwarzany bezpośrednio w procesie natryskiwania. Poliol i izocyjanian reagują razem, gdy tylko opuszczą dyszę pistoletu natryskowego. Szybko pęcznieje i tworzy stałą strukturę piankową. Proces jest tak szybki, że ludzkie oko nie zauważa postaci cieczy, a jedynie ciało stałe opuszczające dyszę pistoletu.

Montaż wełny mineralnej i aplikacja pianki poliuretanowej

Więc teraz, gdy znasz skład tych materiałów, możesz sobie wyobrazić różnice między instalacją wełny mineralnej a nakładaniem pianki PUR. Oba zadania może wykonywać wyłącznie przeszkolony personel. Podczas instalacji wełna mineralna wytwarza dużo kurzu, co jest szczególnie niebezpieczne dla dróg oddechowych. Dlatego wszelkie prace związane z zakładaniem wełny wykonujemy w specjalnej masce. Pianka jest znacznie bardziej niebezpieczna, dlatego podczas jej aplikacji używane są specjalne kombinezony ochronne. Nikt nie powinien wchodzić do budynku przez co najmniej 48 godzin po nałożeniu pianki lub ułożeniu wełny.

wełna mineralna do ocieplania dachu i poddasza
wełna mineralna do ocieplania dachu i poddasza

Parametry izolacyjne wełny mineralnej i pianki

Fora internetowe pełne są takich pytań jak „ ocieplenie poddasza : pianka czy wełna ?” W większości przypadków odpowiadają na nie osoby, które nie posiadają niezbędnej wiedzy. Powszechnie uważa się, że pianka poliuretanowa ma znacznie niższą przewodność cieplną niż wełna. To nie tak. Rzeczywiście , pianka poliuretanowa o zamkniętych komórkach ma znacznie niższą przewodność cieplną, podczas gdy pianka otwartokomórkowa jest stosowana do izolacji desek podłogowych i dachów. W tym przypadku parametry termoizolacyjne pianki i wełny są zbliżone.

Parametry termoizolacyjne wełny mineralnej

Wełna szklana ma znacznie lepsze parametry niż wełna mineralna, dlatego jest częściej stosowana jako materiał termoizolacyjny. Podstawą analizy parametrów powinna być wełna szklana. Współczynnik przewodzenia ciepła λ dla wełny mineralnej wynosi 0,031–0,042 W/(m*K). Specjalnie przygotowane płyty z wełny szklanej charakteryzują się jeszcze niższą wartością 0,030. Dla zachowania tych parametrów ważne jest utrzymywanie niskiego poziomu wilgotności, co oznacza, że ​​wełna nie może się zamoczyć.

Parametry termoizolacyjne pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa stosowana jest jako jeden materiał. Bardzo szczelnie wypełnia całą przestrzeń, co zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Jednak rzeczywisty współczynnik przewodzenia ciepła λ dla pianki poliuretanowej wynosi 0,035-0,038 W/(m*K) . Eliminacja mostków termicznych i wydajniejsze aplikacje sprawiają, że parametr ten pozostaje bliższy niższej wartości. Podczas aplikacji pianki PUR należy wziąć pod uwagę temperaturę i wilgotność, aby zachować jej parametry. Pianki nie należy nakładać w bardzo wysokich temperaturach i wilgotności, gdyż drastycznie obniża to jej parametry termoizolacyjne.

ocieplanie wełną czy pianką
ocieplanie wełną czy pianką

Sprawność cieplna i właściwości instalacyjne

Ważną rzeczą są parametry termoizolacyjne materiałów. Kolejnym jest ich moc cieplna. Zależy to od właściwości materiału, ale także od wydajności i sposobu montażu. Instalacja ma ogromny wpływ na właściwości termiczne wełny mineralnej ocieplanie poddasza pianką PUR . Jest zawsze instalowany w dwóch warstwach. Pierwsza warstwa układana jest między krokwiami, natomiast grubość warstwy wełny zależy od grubości krokwi. Druga warstwa wełny umieszczana jest pod krokwiami. Jaki jest powód tej metody? Krokwie są wrażliwym elementem, gdzie powstają liczne mostki termiczne, a dwuwarstwowy montaż je eliminuje.

Aplikację pianki PUR wykonuje się w przestrzeni między krokwiami lub na deskach podłogowych w przestrzeni między wiązarami. Pianka poliuretanowa jest zwykle nakładana pod kątem bezpośrednio na deskę podłogową, pozostawiając wolną górę dachu lub nakładając cieńszą warstwę pianki. W przypadku pianki poliuretanowej kluczowe znaczenie ma zachowanie pewnej rezerwy na pęcznienie. Wypełnia niemal każdą przestrzeń, eliminując zimne mostki. Wełna mineralna dość dobrze trzyma się krokwi, ale pianka trwale do nich przylega. W przypadku pianki poliuretanowej ważne jest, aby na membranę nałożyć specjalną siatkę, aby utworzyć małą szczelinę dylatacyjną. Często zdarza się, że ważniejszy jest montaż wełny mineralnej lub zastosowanie pianki poliuretanowej niż zakup materiału o określonych parametrach termoizolacyjnych. Pianka jest zazwyczaj najlepszym wyborem w przypadku bardzo skomplikowanych dachów z licznymi spadkami. Im prostszy dach, tym łatwiejszy i wydajniejszy montaż wełny, a wełna może przylegać bezpośrednio do membrany dachowej.

ocieplanie poddasza pianką PUR Kielce
ocieplanie poddasza pianką PUR Kielce

Wybierz materiał zgodnie z parametrami dachu

Te parametry i właściwości pianki poliuretanowej i wełny mineralnej jednoznacznie pokazują, że pianka i wełna są doskonałymi materiałami termoizolacyjnymi. Należy podkreślić, że pianka i wełna są w pełni paroprzepuszczalne. Trwałość tych materiałów jest niemal identyczna i przez kilkadziesiąt lat będą skutecznie spełniać swoje zadanie. Każdą analizę należy wykonać indywidualnie, ponieważ jest to klucz do wyboru między pianką poliuretanową a wełną mineralną. Porównaj oczekiwania, możliwości i parametry techniczne dachu. Pianka poliuretanowa lepiej sprawdza się w przypadku dachów o złożonej i zróżnicowanej geometrii, a także dachów z wysokimi krokwiami. Skuteczniej wypełnia wszystkie przestrzenie i usuwa mostki termiczne, które zwykle tworzą się wokół krokwi. Dachy o prostszej geometrii, dachy płaskie lub z prostym spadkiem i niskimi krokwiami można ocieplić wełną, osiągając parametry zbliżone do piany. Montaż jest łatwiejszy i nie wymaga użycia specjalnego sprzętu, oprócz odpowiedniego zabezpieczenia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z tych dwóch materiałów jest lepszym wyborem. Informacje zawarte w tym artykule oraz pełna analiza pozwolą dokonać świadomego wyboru między pianką a wełną mineralną.

Oceń: