Izolacja natryskowa pianką PUR

Systemy izolacji natryskowej pianką poliuretanową (PUR) należą obecnie do wiodących opcji izolacji termicznej. Doskonała szczelność, szybkość aplikacji i możliwość zaizolowania każdego elementu konstrukcji budynku to tylko niektóre z powodów, dla których tak wielu budowniczych wybiera izolację pianką PUR natryskową jako alternatywę dla tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych.

Nasza firma oferuje szeroką gamę wysokiej klasy produktów i systemów do izolacji natryskowej pianką PUR Kielce. Wiedza i wieloletnie doświadczenie naszych ekspertów pozwala nam na opracowanie najbardziej wydajnych, przyjaznych dla środowiska i niezawodnych systemów izolacji natryskowej i izolacji dla wymagających klientów.

Pianka natryskowa – właściwości materiału

Nie od dziś wiadomo, że poliuretan natryskowy jest idealnym materiałem na dodatkowe uszczelnienie na ciepło. Popularność takich rozwiązań wynika bezpośrednio z właściwości fizykochemicznych pianki PUR. Jednym z najbardziej pożądanych jest stworzenie niezwykle szczelnej konstrukcji o dużej gęstości i objętości, która pozwala skutecznie izolować wnętrza mieszkalne od działania ekstremalnych temperatur i wilgoci. Zaleta ta jest bardzo ważna w przypadku montażu pompy ciepła. Z biologicznego punktu widzenia jest to materiał całkowicie odporny na rozwój pleśni i grzybów. Gryzonie nie kolonizują czystej piany. Jednocześnie pianki PUR stosowane w systemach dociepleń natryskowych są całkowicie pozbawione szkodliwych chemikaliów, dzięki czemu są materiałami przyjaznymi dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Gdzie jest stosowana izolacja natryskowa?

Biorąc pod uwagę powyższe parametry oraz liczne zalety materiału, nie dziwi fakt, że pianka do izolacji natryskowej jest tak szeroko stosowana. Z jego pomocą możliwe jest zarówno kompleksowe docieplenie budynku, jak i wykonanie jego docieplenia lub termomodernizacji. Izolacja natryskowa z pianki PUR sprawdza się dobrze m.in. przy dociepleniu skarp, poddaszy, stropodachów, fundamentów, ścian zewnętrznych i stropów w budynkach mieszkalnych, handlowych, użytkowych i przemysłowych.

Najważniejsze zalety izolacji z pianki PUR

Decyzja o produkcji izolacji natryskowej z pianki poliuretanowej przyniesie inwestorom szereg wymiernych korzyści – zarówno w sferze finansowej, jak i życiowej. Najważniejszymi zaletami pianki natryskowej PUR są:

  • doskonałe właściwości termoizolacyjne,
  • paroprzepuszczalność przegród dzięki paroprzepuszczalności pianki PUR,
  • szybki i łatwy montaż izolacji, precyzyjna aplikacja w najbardziej niedostępnych szczelinach,
  • zapewnienie jednolitej gęstości i szczelności materiału w każdym miejscu,
  • skuteczna eliminacja ryzyka powstawania mostków termicznych w wyniku wnikania pianki w każdą szczelinę,
  • brak spoiw w izolacji natryskowej,
  • obniżenie kosztów użytkowania pompy ciepła,
  • całkowicie bezpieczna dla środowiska i domowej izolacji natryskowej.

Szczelność izolacji z pianki poliuretanowej

Chociaż powyższe porównanie pokazuje znacznie lepsze lub podobne parametry izolacji we wszystkich istotnych aspektach ,Szczelność to główny powód, dla którego izolacja natryskowa jest tak ceniona przez budowniczych. Oczywiście główną zaletą natrysku pianki PUR jest jej precyzyjna aplikacja na każdą powierzchnię – nawet najbardziej niedostępne zakamarki i zakamarki. Budowniczowie wybierający systemy ociepleń z tradycyjnych materiałów płytowych często mają problemy z precyzyjnym dopasowaniem wełny lub styropianu w najtrudniejszych miejscach, co znacznie obniża skuteczność systemu ocieplenia. Takich problemów nie ma w przypadku poliuretanu natryskowego, który ma dodatkową zaletę, że jest jednorodną i wszechstronną strukturą, dzięki czemu nie ma szczelin ani połączeń w całej izolacji.

Jak wykonuje się izolację pianką poliuretanową?

Proces natryskiwania pianki poliuretanowej realizowany jest przy użyciu nowoczesnych agregatów i maszyn do precyzyjnego, równomiernego nanoszenia preparatu. Ze względu na konieczność posiadania specjalnego sprzętu nie ma możliwości samodzielnego przeprowadzenia tej operacji, jak ma to miejsce w przypadku styropianu czy wełny mineralnej. Sama pianka PUR jest bardzo szybka i już po kilku sekundach osiąga pożądaną objętość i twardość, równomiernie wypełniając wszelkie szczeliny i zakamarki. Powierzchnia ok. 100 m 2 może zostać całkowicie zaizolowana pianką natryskową PUR w nie więcej niż kilka godzin.

Przy zewnętrznej izolacji natryskowej konieczne jest zabezpieczenie pianki dodatkową warstwą farby lub lakieru mającą na celu ochronę warstwy izolacyjnej przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i zapewnienie jej efektownego wyglądu przez długie lata.

Niski czas i parametry izolacji PUR

Jednym z tematów, które najbardziej interesują osoby rozważające natrysk pianki PUR , jest to, jak ten rodzaj izolacji zachowuje się po kilku latach. Nowoczesne produkty stosowane w systemach natryskowych (dotyczy to zwłaszcza pianek otwartokomórkowych) gwarantują zachowanie ich parametrów termoizolacyjnych przez wiele lat. Dzięki temu, że natryskowa pianka izolacyjna praktycznie się nie starzeje, jej stosowanie nie doprowadzi do utraty właściwości termicznych, bez względu na to, ile lat upłynie od momentu wykonania izolacji.

Wpływ izolacji natryskowej na zdrowie i środowisko

Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem systemu ociepleń pianką PUR jest jego ekologiczny charakter, a także trwałość. Najwyższej jakości materiały, takie jak pianka natryskowa PUR, spełniają surowe normy środowiskowe i higieniczne. Dzięki temu można je stosować w mieszkaniu bez obawy wprowadzenia chemikaliów szkodliwych dla ludzi i zwierząt. Pianka PUR jest materiałem wolnym od alergenów, pyłów i zgniatania, dzięki czemu jest produktem w pełni bezpiecznym dla alergików i osób zmagających się z chorobami układu oddechowego.

Ile kosztuje wykonanie izolacji natryskowej?

W przypadku systemów takich jak izolacja natryskowa cena usługi może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Najważniejsze z nich to m.in: rodzaj wybranej pianki, wykończenie oraz rodzaj ocieplenia. W przypadku ogrzewania natryskowego cena zależy również od kosztów pracy, które podobnie jak ceny materiałów mogą się znacznie różnić w zależności od regionu.

Mając na uwadze, że pianka natryskowa ma służyć w budynku przez wiele lat, czy warto zadać sobie pytanie, czy koszt usługi powinien być jedynym czy najważniejszym czynnikiem przy wyborze wykonawcy i konkretnego systemu? Dużo ważniejsze jest to, czy izolacja natryskowa pianką spełnia oczekiwania domowników i zapewnia odpowiedni standard użytkowania.

Izolacja z pianki PUR – otwartokomórkowa czy zamkniętokomórkowa?

To nie przypadek, że izolacja natryskowa jest tak popularna, ponieważ pianka PUR ma wiele zalet, takich jak wydajność, szybkość aplikacji i całkowita eliminacja mostków termicznych. W celu uzyskania optymalnych parametrów izolacyjności termicznej w budynku konieczny jest dobór odpowiedniego rodzaju izolacji pianką PUR. Możesz wybierać między piankami otwartokomórkowymi i zamkniętokomórkowymi .

Pianka otwartokomórkowa ma porowatą strukturę składającą się w dużej mierze z otwartych komórek, co umożliwia dyfuzję. Po natryśnięciu pianka o otwartych komórkach przypomina gąbkę. Jego niewątpliwą zaletą jest niewielka waga, co czyni go doskonałym materiałem izolacyjnym do poddaszy i stropów. Pianka otwartokomórkowa to wysoce „oddychający” materiał stosowany do izolacji termicznej m.in.:

  • domy rodzinne,
  • inwestycje deweloperskie,
  • Wykorzystywany jest sprzęt magazynowy i przemysłowy.
  • Do zalet pianki otwartokomórkowej należy również wysoka odporność na pleśń, grzyby i wilgoć, niska nasiąkliwość, ochrona przed przegrzaniem pomieszczeń, a także doskonała przyczepność do powierzchni.

Drugi rodzaj dostępnej w sprzedaży pianki poliuretanowej to izolacja z pianki zamkniętokomórkowej. Jak sama nazwa wskazuje, produkt ten ma zamkniętą strukturę, co między innymi prowadzi do mniejszej przepuszczalności powietrza. Wytworzona za jego pomocą izolacja natryskowa jest cięższa, znacznie sztywniejsza, a także mniej podatna na pękanie niż izolacja z pianki PUR o otwartych komórkach.

Ze względu na swoje właściwości pianki zamkniętokomórkowe często stosuje się do izolacji:

  • magazyny,
  • hale produkcyjne,
  • budynki gospodarcze,
  • zbiorniki wodne,
  • blaszane dachy
  • oraz różnego rodzaju urządzenia przemysłowe .

Pianki otwartokomórkowe są lekkie i przepuszczają powietrze, dlatego polecane są do budynków mieszkalnych – szczególnie do izolacji wnętrz. Doskonała wytrzymałość pianki zamkniętokomórkowej, jej sztywność oraz niezmienne w czasie parametry sprawiają, że jest to odpowiedni materiał izolacyjny w budownictwie przemysłowym.

Oceń: