Ocieplanie PUR

Izolacja elewacji natryskową pianką PUR – natryskowa izolacja elewacji

Fasady najczęściej ociepla się styropianem lub wełną mineralną, ale można je też ocieplić niekonwencjonalnie, natryskiwaną pianką PUR. Jakie są zalety docieplenia elewacji natryskową pianką PUR i ile kosztuje natryskiwana docieplenie elewacji?

PUR, czyli poliuretan, to powszechnie dostępna w sklepach pianka do wypełniania różnych nieszczelności w konstrukcjach budowlanych, ale pianki te są jednoskładnikowe. Do ocieplenia elewacji w Radomiu stosuje się pianki dwuskładnikowe, powstałe w wyniku reakcji chemicznej obu składników, która zachodzi w wyniku ich zmieszania. Po uderzeniu w powierzchnię izolowanej struktury mieszanina natychmiast przechodzi ze stanu ciekłego w stan stały, zyskując na objętości. W zależności od przebiegu tej reakcji pianki PUR dzieli się na miękkie i twarde.

Nasza firma zajmuje się ocieplaniem poddaszy pianka PUR na terenie całego Mazowsza. Grójec, Radom

Zwykle ocieplamy poddasza pianką PUR w okolicach miejscowości: Radom, Grójec, Rawa Mazowiecka, Mazowsze, Radom, Grójec, Białobrzegi, Rawa Mazowiecka, Garwolin, Bierwce, Bierwiecka Wola, Boża Wola, Czarny Ług, Górna Wola, Gutów, Janki, Jankowice, Jedlanka, Jedlińsk, Jeziorno, Kamińsk,

Klwatka Szlachecka, Klwaty, Kruszyna, Lisów, Ludwików, Mokrosęk, Narty, Nowa Wola, Nowe Zawady, Piaseczno, Płasków, Piastów, Romanów, Stare Zawady, Urbanów, Wielogóra, Wierzchowiny, Wola Gutowska,Jankowice-Kolonia,Józefów,Józefówek,Klwaty-Ludwików,Obózek,Belsk Duży, Chynów, Jasieniec, Pniewy, Prażmów, Tarczyn, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski

ocieplanie pianką PUR RADOM

Miękkie vs. twarda izolacja natryskowa

Podstawowa różnica polega na gęstości materiału i strukturze powierzchni pianki. Każda też inaczej się rozszerza. Twarda pianka natryskowa zwiększa swoją objętość po natrysku średnio 40 razy i jest nakładana w kilku warstwach. Jego gęstość nasypowa wynosi średnio 45 kg/m2. Ta pianka jest całkowicie wodoodporna dzięki zamkniętej powierzchni. Natomiast miękkie pianki poliuretanowe zwiększają swoją objętość nawet 100-krotnie, ich gęstość nasypowa to 7-10 kg/m2, mają świetne właściwości akustyczne.

Izolacja natryskowa elewacji

Do izolacji termicznej w Grójcu elewacji stosuje się pianki miękkie i twarde. Natryskuje się je na suchą i czystą powierzchnię na przygotowany wcześniej ruszt listwowy i po utwardzeniu docina powierzchnię równo z rusztem. Następnie następuje klapa, zwykle płyty OSB, i układanie płytek lub rozciąganie masy wyrównującej i ostatecznego tynku.

Jaka pianka natryskowa jest odpowiednia do jakiej elewacji

Ze względu na swoje właściwości zastosowanie pianki twardej jest w zasadzie alternatywą dla izolacji stykowej. W porównaniu z tradycyjnymi izolatorami ma tę zaletę, że nie wymaga kotwienia, a dzięki doskonałym właściwościom termoizolacyjnym wystarczy mniejsza grubość, aby uzyskać wymagane parametry izolacyjne.

Izolacja elewacji natryskową pianką PUR nie zawsze jest odpowiednia dla starszych budynków

Jednak izolacja termiczna elewacji pianą natryskową nie zawsze jest odpowiednia dla starszych budynków, ponieważ natryskiwana izolacja nie jest w stanie zapewnić odprowadzenia pary wodnej i mur staje się mokry. Generalnie w starszych budynkach zaleca się stosowanie tzw. elewacji wentylowanych , które są jednym z najskuteczniejszych rodzajów izolacji elewacji pod względem ochrony budynków przed wilgocią. Częścią tego systemu ocieplenia elewacji jest szczelina powietrzna pomiędzy izolacją a ostatnią warstwą elewacji, która służy do usuwania podciągającej się wilgoci. Dom oddycha i pozostaje suchy.

ocieplanie pianką PUR Grójec

Do tego rodzaju izolacji nadają się materiały izolacyjne, które mają otwartą strukturę komórkową i są w stanie przepuszczać wilgoć. I do takich można zaliczyć miękką piankę PUR, którą należy zabezpieczyć na powierzchni folią dyfuzyjnie otwartą, wiatroodporną, co pozwala również na odprowadzenie wilgoci z konstrukcji.

Izolacja natryskowa PUR i jej zalety

  • Natryskiwana pianka PUR ma bardzo dobrą przyczepność i nie wymaga kotwienia ani klejenia izolacji.
  • Pianka PUR jest stabilna wymiarowo – nie kruszy się, nie degraduje, nie zmienia swojej struktury, nie osiada ani nie opada, dzięki czemu nie ma konieczności jej uzupełniania z upływem czasu.
  • Nie lubi gryzoni ani innych szkodników.
  • Ocieplenie elewacji natryskową pianką PUR odbywa się bezpośrednio na izolowanej powierzchni w ciągłej warstwie, co zapewnia doskonałą szczelność, brak łączeń i szczelin, które powodowałyby ucieczkę ciepła.
  • Praca przebiega bardzo szybko, w ciągu kilku sekund od wtrysku pianki PUR stabilizują się właściwości, które nie zmieniają się przez cały okres jej użytkowania.
  • Izolacja natryskowa elewacji nadaje się do izolacji trudno dostępnych i skomplikowanych miejsc.
  • Izolacja natryskiwana wytrzymuje wysokie i niskie temperatury (-50 – +130 ºC).

Podstawowe parametry natryskiwanej pianki PUR

Ich parametry termoizolacyjne decydują o ocenie poszczególnych materiałów izolacyjnych. Jednym z najważniejszych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(mK)] , który wyraża zdolność materiału do przewodzenia ciepła. Im niższa jego wartość, tym lepsze właściwości izolacyjne. Inną ważną wielkością jest współczynnik oporu dyfuzyjnego μ , który wyraża zdolność przepuszczania pary wodnej przez dyfuzję. Im mniejszy współczynnik oporu dyfuzyjnego, tym lepiej struktura oddycha.

Izolacja elewacji natryskową pianką PUR vs. inne materiały

Dla porównania można posłużyć się poniższą tabelą powszechnych i alternatywnych izolacji termicznych, które są powszechnie stosowane do izolacji domów. Wartości mogą się różnić w zależności od marki i producenta konkretnego materiału, co daje im szerszy zakres w tabeli.

Ponadto, wraz ze wzrostem gęstości nasypowej produktu, zwykle wzrasta współczynnik przewodzenia ciepła.

Wybór odpowiedniego dostawcy izolacji natryskowej to gwarancja jakości produktu

Każdy, kto rozważa zastosowanie natrysku izolacji na elewacji swojego domu, czy to nowo wybudowanego, czy starszego, powinien mieć świadomość, że w przeciwieństwie do gotowych elementów izolacyjnych ze styropianu lub wełny mineralnej, natryskiwana pianka PUR powstaje bezpośrednio na placu budowy.

Ocieplanie-poddaszy-Radom-Grojec

Aby cały proces docieplenia elewacji izolacją natryskową PUR przebiegł prawidłowo, wymagane są optymalne warunki i precyzyjne ustawienie własnego sprzętu technologicznego. Opłaca się wybrać dostawcę, który działa na rynku od dłuższego czasu w branży fasad natryskowych i ma wystarczające doświadczenie i referencje. Tylko w ten sposób uzyskasz gwarancję dobrze wykonanej izolacji natryskowej, która posłuży przez wiele lat.

Oceń:
admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Trendy w płytkach podłogowych w 2024

Czas ulepszyć swój dom wyjątkowymi, trwałymi i stylowymi płytkami! Te najwyższej klasy podłogi z płytek…

4 miesiące ago

Szambo ekologiczne – Firma montująca

Witam serdecznie! Jako specjalista w dziedzinie instalacji systemów sanitarnych, pragnę dzisiaj podzielić się z Wami…

5 miesięcy ago

Lukarna czy świetlik w dachu krytym gontem?

Czy mogę zamontować lukarny lub świetliki poliwęglanowe w dachu gontowym ? ” to często zadawane…

5 miesięcy ago

Jaki wybrać wyłaz dachowy – Poradnik

Dowiedz się, jak wybrać właz dachowy i przestrzegać obowiązujących przepisów bezpieczeństwa. Większość budynków komercyjnych wymaga…

5 miesięcy ago

Jak nie uszkodzić podjazdu podczas odśnieżania?

Gdy zbliżają się zimowe zamiecie, właściciele domów zaczynają dbać o to, jak chronić podjazdy i…

6 miesięcy ago

Nowoczesne budownictwo szkolne

Budowa szkoły to proces wymagający skrupulatnego planowania i zastosowania szeregu rozwiązań technicznych i budowlanych, które…

6 miesięcy ago