Brukarstwo opisywane jest często, jako sztuka, na pewno część z tych opinii jest jak najbardziej prawdziwa i zgadza się z faktycznym wykonawstwem. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co umożliwia brukarzom dokonywanie i tworzenie tak ciekawych i wręcz doskonałych form, kolorów i projektów. Otóż odpowiedź jest bardzo prosta mianowicie są to maszyny brukarskie. Tak to właśnie nowoczesne maszyny pomagają w tworzeniu i aranżowaniu przecudnie wyglądających wzorów i to właśnie one przyczyniają się do precyzji wykonania. Nie ujmując oczywiście wykwalifikowanym brukarzom, bez których ta branża w ogóle by nie istniała.

Wracając jednak do maszyn używanych w brukarstwie, przedstawimy i opiszemy tu kilka z nich. Jak wiadomo zakup jednej maszyny czy urządzenia nie ma celu gdyż maszyny brukarskie doskonale ze sobą współgrają i czasami niezbędne jest posiadanie kilku sprawnych urządzeń, aby móc funkcjonować na większą skalę. Pierwsza maszyna to dobrze znany chwytak brukarski i jak sama nazwa wskazuje niezbędny jest do przenoszenia i podnoszenia płytek i innych materiałów. Jego cena w zależności od funkcjonalności i dokładnego przeznaczenia waha się w niektórych sklepach między 200 a 500 złotych. Zdarzają się i specjalistyczne chwytaki podciśnieniowe do kostki brukarskiej, których koszt to ok. 8000 zł.

maszyny brukarskie koparka
maszyny brukarskie koparka

Następnym istotnym urządzeniem będzie gilotyna brukarska służąca do cięcia betonowych kawałków, czy kostki brukowej. Jej koszt waha się między 1000 a 2000 zł, ale jest niestety niezbędna do profesjonalnej pracy, dlatego warto ją nabyć, jeśli się myśli o świadczeniu usługi brukarskiej na wysokim poziomie. Młotki brukarskie używane są do dobijania kostki brukowej lub innych elementów jego waga to około 2, 5 kilograma, ale zdarzają się też cięższe. Cena nie jest zbytnio wygórowana, bo wynosi mniej więcej 100 – 200 zł.

Inne narzędzia niezbędne do świadczenia wysokiej, jakości usług to imaki, wyważarki, wózki do kostki, listwy zgarniające, wózki paletowe itd. Wszystkie wymienione powyżej urządzenia są dość kosztowne, ale działając w branży brukarskiej powinno się je nabyć, gdyż bez nich praca nie będzie efektywna a wręcz może okazać się niewykonalna. Otwierając własną firmę powinniśmy wiedzieć, że te działające już na rynku od wielu lat potrafią być bardzo konkurencyjne i oferować swoim klientom szeroki zakres świadczonych usług. Głównie, jeśli chodzi o Roboty ziemne. Dlatego zaopatrzmy się w niezbędny nam do tej pracy sprzęt, odbądźmy odpowiednie szkolenia i możemy przystąpić do pracy. Niezbędne na będą również odpowiednie kwalifikacje i ludzie, z którymi będziemy współpracować, gdyż współpracownicy są równie ważni jak nasze indywidualne doświadczenie w branży brukarskiej.

Oceń: