Zawód brukarza nie należy do łatwych i lekkich, jednakże każdy mężczyzna (bo to głównie oni interesują się tą branżą) o odpowiednich predyspozycjach fizycznych i psychicznych jest w stanie zdobyć ten zawód. Niestety w wielu firmach zarobki nie są oszałamiające mimo ciężkiej pracy, jaka musi być wykonana. Na podstawie danych statystycznych i wypowiedzi brukarzy jest to średnia krajowa. Jednakże są firmy, które za pracę doświadczonego brukarza potrafią zapłacić wiele powyżej podstawy, dodatkowo doświadczony i profesjonalny brukarz może wyjeżdżać na kontrakty za granicę oraz wykonywać dodatkowe zlecenia na umowę w kraju. Praca ta odbywa się głównie w ośmiogodzinnym trybie dziennym, czas ten rzadko, kiedy jest przekraczany gdyż zaangażowanie w brukarstwo i solidne wykonywanie obowiązków wymaga nie lada siły od wykonawców, dlatego też długi odpoczynek po pracy i regularne przerwy w trakcie pracy są wręcz niezbędne.

Do obowiązków brukarza należy przede wszystkim usuwanie starej nawierzchni ziemi i przygotowanie jej pod nową warstwę w zależności od materiału. Czasami trzeba też wykopać głębszą wnękę lub wręcz przeciwnie podnieść ją do określonego poziomu. Do niego należy też określenie, jakości i rodzaju podłoża, a później adekwatnie do tego dopasowanie odpowiednich materiałów, z których będzie wyłożona nowa warstwa. W trakcie wykonywanego zlecenia musi docinać płytki do odpowiedniego rozmiaru, w dokładnych odstępach układa elementy korzystając z wyuczonych technik oraz profesjonalnego sprzętu. Po wyłożeniu nawierzchni musi ją jeszcze ubić korzystając przy tym z odpowiednich młotów gumowych i pozostałego sprzętu, mogą do tego również służyć ubijaki. Po wykonaniu pracy niezbędna jest kontrola klienta lub zleceniodawcy zanim droga czy inna nawierzchnia zostanie oddana do użytku.

Jak zostać brukarzem
Jak zostać brukarzem

Kolejną czynnością wykonywaną przez brukarza jest dopełnianie szczelin piaskiem i innymi materiałami, dodawanie krawężników, budowanie murków i ogrodzeń kamiennych. Zazwyczaj najlepszym miejscem do znalezienia pracy w brukarstwie są roboty ziemne. Do ich działań należy zagospodarowywanie ulic miejskich, placów, chodników, przejazdów i innych. Doświadczeni pracownicy powinni natomiast szukać zleceń w prywatnych firmach, których działalność rozpościera się za granice kraju i jest o wiele lepiej płatna. Są to głównie zlecenia brukarskie w dziedzinie prywatnych rezydencji. Tego typu praca jest dokładniejsza i wymaga większego zaangażowania i profesjonalizmu, ale za to jest bardziej opłacalna i otwiera drzwi do kolejnych atrakcyjnych miejsc i zleceń. Doskonały zawód dla osób, które robią to z zamiłowania, bo potrafi też być czasami męczący.

Oceń: