Gdy zbliżają się zimowe zamiecie, właściciele domów zaczynają dbać o to, jak chronić podjazdy i boiska przed lodem oraz jak pozbyć się padającego śniegu. Eksperci doradzają staranny dobór materiałów podczas walki ze śniegiem i lodem.

odśnieżanie kostki brukowej
odśnieżanie kostki brukowej

Sól nie nadaje się do wszystkiego

Profesjonaliści zauważają, że mieszkańcy Grójca, Radomia i innych miejscowości Małopolski nadal mają tendencję do używania standardowych narzędzi we wszystkich sytuacjach życiowych, ale zwracają uwagę, że to, co działa na jedną powierzchnię, może zaszkodzić innej. Na przykład sól , która doskonale nadaje się na nawierzchnie asfaltowe, może w ciągu kilku zim poważnie uszkodzić nawierzchnie betonowe.

Sól używana do rozprowadzania dróg i dróg ze wszystkimi jej nieczystościami to chemia. W tym przypadku sytuacja jest podobna do sytuacji, gdy osoba przyjmuje leki na leczenie. Tak, pomagają wyleczyć jedną chorobę, ale mogą wywołać inną. Podobnie jest z materiałami przeznaczonymi do układania dróg i ścieżek – problem śniegu i lodu jest na chwilę rozwiązany, ale niszczymy niebo” – mówi nasz ekspert od kostki brukowej

Według niego, gdy betonowe chodniki zostaną wylane solą, po kilku latach zaczynają się kruszyć. Początkowo rogi odpadają, potem same klocki zaczynają uderzać . To prawda, że ​​niektórzy eksperci zauważają, że stare, duże cegły chodnikowe z czasów sowieckich nie są pękanie przez współczesne chemikalia.

„Jednym ze skutków ubocznych stosowania mieszanek soli i piasku z różnymi dodatkami może być to, że bloczki betonowe mogą zmieniać kolor. A wtedy nie odzyskasz koloru, nie będziesz malować chodników ani ścieżek – mówi ekspert układania kostki brukowej.

Jest kilka alternatyw

Do układania chodników najczęściej stosuje się mieszankę piasku i soli z różnymi dodatkami. Na uwagę zasługuje fakt, że nie ma wielu alternatyw, aby zabezpieczyć się przed jazdą na nartach po lodzie i ośnieżonych trasach i boiskach zimą.

Przede wszystkim bardzo prostą radą od specjalistów jest chwytanie i ścinanie śniegu, zanim zostanie zapamiętany. Wtedy potrzeba znacznie mniej piasku lub mieszanki piasku i soli. Pojawiają się opinie, że jeśli grubość śniegu jest niewielka i nie jest on skruszony, nie trzeba go też kopać – wystarczy pożyczyć substancje rozpuszczalne. Ale wtedy też będzie potrzeba więcej.

Zadzwoń! Umów się!